Akcesoria motocyklowe - poradnik motocyklisty

Akcesoria motocyklowe - poradnik motocyklisty

Zakup motocykla to ważna sprawa w życiu każdego mężczyzny, jak i coraz częściej także kobiet. Dla wielu osób to wyjątkowy powiew wolności, odkrycie zupełnie nowego hobby, jak i również szansa na świeże przygody. Kupno jednośladu to dopiero początek. Do różnego typu wypraw czy nawet zwykłej codziennej jazdy niezbędne są nam różnorodne akcesoria motocyklowe. Jedne służyć będą bezpieczeństwu, inne rozrywce. Warto wobec tego poznać najciekawsze takie produkty dla motocyklisty.

 

Kask motocyklisty

Jest to najbardziej istotny dodatkowy element wyposażenia, który powinien posiadać każdy właściciel jednośladu. Jest to produkt mający wyjątkowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie upadków czy zderzeń. Specjalna konstrukcja sprawia, że prócz ochrony mamy zapewnienie swobody ruchów i pełnego komfortu. Kask jest o tyle istotny, iż jego brak wiąże się z mandatem w wysokości 100 złotych.

Zazwyczaj w przypadku tego elementu myślimy o ochronie przy upadkach. Jednak przydaje się on podczas całej jazdy. Trudno sobie raczej wyobrazić ból, jaki możemy odczuwać przy kontakcie z owadami, zanieczyszczeniami. Do tego dochodzą wszelkie podmuchy powietrza, warunki atmosferyczne. Wybór samego modelu nie jest tak prosty. Za każdym razem powinniśmy jednak kierować się spełnionymi przez niego normami i posiadanymi atestami. Dzięki temu mamy pewność, że wybrany model zagwarantuje bezpieczeństwo w razie problemów drogowych.

Możemy wymienić kilka istotnych typów kasków, które dostępne są w ofercie sklepów motocyklowych. Pierwszym z nich jest kask typu jet. Nie posiada on części osłaniającej szczękę. Polecany jest raczej miłośnikom skuterów oraz wolniejszej, miejskiej jazdy. Kask szczękowy z kolei unosi całą dolną część osłaniającą szczękę wraz z bledną. Nie redukuje on co prawda tak bardzo dźwięków, jednak łatwo pomaga w komunikacji z innymi ludźmi. Największym powodzeniem cieszy się kask integralny. Nie posiada on oddzielonej, ruchomej części szczękowej. Bardzo dobrze izoluje od hałasów. Posiada przy tym specjalne panele wentylacyjne.

Jeśli planujesz zakup kasku, to najlepiej zrobisz, jeśli przymierzysz go przed dokonaniem transakcji. Powinien być on mierzony kilkukrotnie, dzięki czemu poznasz, czy wchodzi na głowę bez uciskania, nie powoduje dyskomfortu, a także można go z łatwością ściągać. Sprawdź przy tym, jak otwiera się blenda, jak długo musisz go zakładać i ściągać. W sytuacji kolorystyki eksperci radzą, aby kupować jasne kaski, gdyż dzięki nim będziesz o wiele lepiej wyróżniać się na drodze. W czarnym może być po prostu za gorąco.

 

Nawigacja

Ponieważ odzież motocyklowa to szeroki temat na osobny artykuł, skupimy się bardziej na innych produktach. Pierwszym z nich jest nawigacja. Dziś mało kto wyobraża sobie podróż w dalsze rejony, zwłaszcza zagraniczne bez odpowiedniej nawigacji. Choć posiadamy taką w smartfonach, to jednak na motocyklu tego typu forma jest niepraktyczna, a przy tym w innych krajach wiązać się może z koniecznością droższej transmisji danych komórkowych. Dlatego też świetnie na rynku sprawdzają się różnego rodzaju nawigacje motocyklowe.

Są to urządzenia bardzo podobne do tych, które można znać z samochodów. Różnica polega jednak na miniaturyzacji modeli. W przeciwieństwie do samochodowych odpowiedników posiadają one z reguły wyświetlacze o rozmiarze 3-4 cali. W zupełności to starczy do przeglądania mapy czy też kierowania się wskazówkami oprogramowania. Ogromną ich zaletą jest bezprzewodowe połączenie z zestawem słuchawkowym mieszczącym się w obudowie kasku. W taki oto sposób możesz wykorzystywać kask do odsłuchiwania komend głosowych z aplikacji. Jest to o tyle przydatne, iż nie musisz skupiać się na ekranie urządzenia, tylko na samej trasie, a komendy powiedzą Ci, kiedy i gdzie masz skręcić. Takie modele posiadają uproszczone menu, co redukuje konieczność dłuższych postojów przy zmianie ustawień.

Tego typu urządzenia muszą być niezwykle odporne na wpływ warunków atmosferycznych. Szczególnie liczy się ochrona przed wodą. Bywa, że zmuszeni będziemy jechać w czasie deszczu, co niestety mogłoby się źle skończyć dla klasycznego urządzenia. Wybierana nawigacja motocyklowa powinna spełniać standard IPX7. Najczęściej popularny jest IP67. Dzięki niemu wiesz, że masz do czynienia z urządzeniem, które jest w stanie wytrzymać pół godziny pod metrem wody. W takim wypadku porządna ulewa nie będzie mu straszna.

Być może istotny dla Ciebie będzie także tracking. To praktycznie standardowa funkcja, dzięki której możesz zobaczyć trasę, pokonany czas, a także średnią prędkość. W wyniku tego dobrze jest na przyszłość ustalać konkretne trasy czy po prostu dzielić się doświadczeniami z innymi znajomymi motocyklistami. Równie istotne powinno być dla Ciebie solidne mocowanie. Od niego zależy to, czy nawigacja po prostu nie odpadnie od motocykla. Bardzo często stosuje się osobne stacje dokujące, które są przykręcane lub doczepiane do ramy, kierownicy. Dopiero potem wkładane są w nie urządzenia. Warto pamiętać, że wielu producentów oferuje dożywotnią aktualizację map. W wyniku tego nie trzeba się potem martwić kolejnymi kosztami związanymi z zakupem nowych wersji.

 

Wideorejestrator

Obecnie coraz więcej kierowców różnych pojazdów nie jest w stanie wyobrazić sobie poruszania się po drogach bez rejestratora. Taka kamera samochodowa jest niezrównana w sytuacji, gdy dochodzi do różnych zdarzeń drogowych. Dzięki zapisanemu obrazowi z kamery można udowodnić na policji lub przed sądem, iż wina leżała po stronie innego kierującego. Nie można zapominać przy tym, że niestety wciąż wielu kierowców nie toleruje motocyklistów. Przez co na drodze można spotkać się z objawami chamstwa, zajeżdżania, blokowania drogi. Nie zapominajmy także, że niektórzy po prostu lubią rejestrować swe wyczyny na drodze.

Kamery samochodowe lub sportowe nie należą obecnie do drogich urządzeń. Modele z całkiem dobrymi parametrami można zakupić już za 200-300 złotych. Istotny jest tutaj kąt widzenia, radzenie sobie w gorszych warunkach oświetleniowych czy też czas pracy baterii. Przyjmuje się, że obraz winien być nagrywany przynajmniej w jakości 720p, choć poleca się minimalną wartość 1080p. Nie można też zapominać o zakupie specjalnej wodoodpornej obudowy. Zabezpieczy ona urządzenie nie tylko przed opadami deszczu, lecz także uszkodzeniami wynikającymi z kontaktu z owadami lub drobinami piasku, kamieniami.

Należy pamiętać przy tym, aby na wyposażeniu konkretnego modelu znalazł się zestaw mocowań. Niektóre kamery bez trudu przyczepisz do górnej części kasku, a inne tylko do ramy, kierownicy motocykla.

 

Interkom motocyklowy

W przypadku nawigacji motocyklowej wspomnieliśmy o możliwości odsłuchiwania komend głosowych dzięki kaskowi. Takie osobne urządzenie przyczepiane wewnątrz kasku gwarantuje swobodną komunikację z pasażerem lub innym motocyklistą. Można je przy tym bez trudu sparować ze smartfonem, nawigacją motocyklową czy odtwarzaczem MP3. Wyposażony jest nie tylko w słuchawki stereofoniczne, lecz także mikrofon. Interkom pomaga w łączeniu się z innymi urządzeniami za pomocą technologii Bluetooth. W zależności od wybranego modelu możliwe jest jednoczesne połączenie z jednym lub kilkoma motocyklistami. W taki oto sposób można stworzyć małą sieć służąca komunikacji w czasie jazdy.

Niektóre urządzenia posiadają zasięg nawet 500 metrów, co wpływa na jakość i obszar komunikacji. Wysokiej wydajności interkom motocyklowy sprawdzi się w czasie podróży z pasażerem, jak i z innym motocyklistą. Zaopatrzony jest w akumulator, który gwarantuje nawet kilkanaście godzin nieustannych rozmów. Z pewnością na 1-2 dni jazdy przyda się bez konieczności ładowania baterii.

 

Alarm motocyklowy

Pozostając w kwestii elektroniki, nie możemy zapomnieć o alarmie. Również wiele motocykli czy skuterów jest kradzionych, co powoduje, że można mieć obawy o ich bezpieczeństwo. Na całe szczęście tworzone są skuteczne blokady oraz alarmy, które mogą się okazać sporym problemem dla złodzieja. Takie małe urządzenia często są zupełnie niewidoczne, przez co mogą okazać się zaskoczeniem dla osoby próbującej ukraść motocykl. W wielu przypadkach są niezwykle wrażliwe na przechył. Wystarczy jedynie drobne poruszenie motorem, by alarm się uaktywnił. Oprócz sygnałów dźwiękowych stosowane jest także śledzenie satelitarne oraz kilka innych ciekawych rozwiązań. Jednym z najskuteczniejszych jest blokada kół i kierownicy. Bez tego złodziej potrzebować będzie osobnego środka do transportu.

 

Pokrowiec na motocykl

Jeśli przechowujesz swój motocykl na posesji lub w garażu, to przyda Ci się zwykły pokrowiec ochronny. Niestety jednoślady mogą być narażone na wpływ różnorodnych zanieczyszczeń czy też warunków atmosferycznych. Z pomocą pokrowca można skutecznie zabezpieczyć je przed brudem, wilgocią. Cena takiego produktu to często jedynie kilka, kilkanaście złotych. Oczywiście z wyższej półki pokrowce kupimy powyżej 100 złotych. Warto je stosować nawet wtedy, gdy motocykl mieści się w garażu.

 

Kufry, bagażniki, torby

Ponieważ wiele osób wykorzystuje motocykle na kilkudniowe lub nawet dłuższe wyprawy, z pewnością przydatne w takim momencie okazują się kufry i bagażniki. Można zetknąć się zarówno z wersjami uniwersalnymi, jak i dedykowanymi poszczególnym modelom. Z ich pomocą możemy bez trudu pomieścić kilka najistotniejszych rzeczy, które przydadzą się w podróży. Ich ceny są zróżnicowane. Kufry znajdziemy zarówno za kilkadziesiąt jak i kilkaset złotych. Tańsze mogą być siatki bagażowe oraz torby, które trzeba jednak solidnie przymocować do motocykla.

 

Crash pady

Wielu motocyklistów musi się liczyć z możliwością wywrotki motoru. W takim wypadku pojazd może zanotować nawet kilkudziesięciometrowy ślizg po asfalcie. Skończyć się to może uszkodzeniami oraz sporymi zarysowaniami. Wizyta u lakiernika lub w warsztacie poważnie obciąży budżet. Dlatego warto stosować crash pady. Są to specjalne nakładki stosowane w kilku miejscach motocykla. W razie upadku to one przyjmą na siebie całą siłę, energię i zniwelują straty, zarysowania. Zainwestowanie kilkuset złotych w porządne modele może uchronić przed kilkotysięcznymi startami i to tylko przy jednym upadku.


CENOWE.pl - porównuj ceny produktów w temacie  

  • 28.07.2017